Sailing around the world on a budget

…..OR, that subconscious can work t’other way round……egging you on, instead of holding you back……In my late forties, I took a one year career sabbatical, which, 14 years later, is still going strong…..

This turn of events surprised me, but not those close to me.
That's how our extended cruise began, initially setting off for 'a couple of years or until we run out of money'; that said, we did have 'form' for buggering off for a bit.
 
I must say, I'm glad all the people we have met whilst actually out there cruising have been far more pleasant than the ones who sit and argue on this thread!!
I come to learn and gain knowledge, i didn't think politics were a thing here, but there you go i guess.

And to be honest, its not even just that, there seems to be a healthy amount of naysaying "if you don't go now, you never will" and disregarding that not everyone does something the same way.
 
Living on board isn’t always cheap and living on pasta and pesto pales after a while. As an example, we’re currently in St Thomas in the US Virgin Islands where food is surprisingly more reasonably priced for some things than a lot of areas of the Caribbean that we’ve been in. However, some things are not cheap.

IMG_7626.jpeg

Butter at $18.99/lb. That’s £15.09/lb. For comparison, and if I’ve got my sums right, Tesco salted butter is £3.61/lb

I suppose one can make a sport of finding cheaper food shopping… and you don’t have to buy Kerrygolx butter.

We’ve often found common things that you think of as staple cheap foods are very expensive. We’ve seen a local supermarket selling a small pack of chicken breasts of legs for over £20. Out here. You can buy a whole chicken in the UK for well under £10,00
 
Living on board isn’t always cheap and living on pasta and pesto pales after a while. As an example, we’re currently in St Thomas in the US Virgin Islands where food is surprisingly more reasonably priced for some things than a lot of areas of the Caribbean that we’ve been in. However, some things are not cheap.

View attachment 189799

Butter at $18.99/lb. That’s £15.09/lb. For comparison, and if I’ve got my sums right, Tesco salted butter is £3.61/lb

I suppose one can make a sport of finding cheaper food shopping… and you don’t have to buy Kerrygolx butter.

We’ve often found common things that you think of as staple cheap foods are very expensive. We’ve seen a local supermarket selling a small pack of chicken breasts of legs for over £20. Out here. You can buy a whole chicken in the UK for well under £10,00
What do the locals live on?
 
Living on board isn’t always cheap and living on pasta and pesto pales after a while. As an example, we’re currently in St Thomas in the US Virgin Islands where food is surprisingly more reasonably priced for some things than a lot of areas of the Caribbean that we’ve been in. However, some things are not cheap.

View attachment 189799

Butter at $18.99/lb. That’s £15.09/lb. For comparison, and if I’ve got my sums right, Tesco salted butter is £3.61/lb

I suppose one can make a sport of finding cheaper food shopping… and you don’t have to buy Kerrygolx butter.

We’ve often found common things that you think of as staple cheap foods are very expensive. We’ve seen a local supermarket selling a small pack of chicken breasts of legs for over £20. Out here. You can buy a whole chicken in the UK for well under £10,00
A standard block of butter is about £3 in the Uk now, but a standard block of butter was recently made smaller and so is now only 200g so a pound of butter is around £7, more if you want a premium brand.

And that’s assuming you’re wanting the “steal my personal data” price. Without a Clubcard or similar it’s probably 25% more right now.

I acknowledge that price is high, but the UK price has gone crazy in the past 6 months.
 
A standard block of butter is about £3 in the Uk now, but a standard block of butter was recently made smaller and so is now only 200g so a pound of butter is around £7, more if you want a premium brand.

And that’s assuming you’re wanting the “steal my personal data” price. Without a Clubcard or similar it’s probably 25% more right now.

I acknowledge that price is high, but the UK price has gone crazy in the past 6 months.
It’s true that the size of butter packs has decreased, however, I compared the Tesco price of their 250g block of butter as currently advertised. £1.99/250g = £7.96/kg
 
Not Kerrygokd butter one assumes.

Booze is very cheap.

Vegetables are expensive.

Fish can be reasonable but like meat can also be very pricy.

A staple in some parts of the Caribbean is rice and peas.
Doesn’t sound very healthy,I recall the cabo verde cook serving up lots of different beans,which are good for you on the coaster…is there much alchoismo?
 
Doesn’t sound very healthy,I recall the cabo verde cook serving up lots of different beans,which are good for you on the coaster…is there much alchoismo?
Ganja is also cheap (so I’m told as I don’t touch the stuff). Must be true from the clouds of it we keep finding ourselves trying to avoid.

I don’t know about the alcoholism rate.
 
Ganja is also cheap (so I’m told as I don’t touch the stuff). Must be true from the clouds of it we keep finding ourselves trying to avoid.

I don’t know about the alcoholism rate.
When I first moored up in Cangas the market was the hub of the town in 1981…..fish directly off the little fishing boats,chunks of pale looking meat with flies vegans fruit in season outside the market building rounds of cheese,great crusty loaves ,chorizos etc but now most housewives go to the supermarket…it’s change and probably frozen food and sliced bread will be for sale in the Caribbean for local people…….
 
Living on board isn’t always cheap and living on pasta and pesto pales after a while. As an example, we’re currently in St Thomas in the US Virgin Islands where food is surprisingly more reasonably priced for some things than a lot of areas of the Caribbean that we’ve been in. However, some things are not cheap.

View attachment 189799

Butter at $18.99/lb. That’s £15.09/lb. For comparison, and if I’ve got my sums right, Tesco salted butter is £3.61/lb

I suppose one can make a sport of finding cheaper food shopping… and you don’t have to buy Kerrygolx butter.

We’ve often found common things that you think of as staple cheap foods are very expensive. We’ve seen a local supermarket selling a small pack of chicken breasts of legs for over £20. Out here. You can buy a whole chicken in the UK for well under £10,00
Ouch. And that's US, not EC?
We just stocked up in St Martin. Freezer is stuffed full of butter, chicken, mince, and pain au chocolate.
Given the price differences between islands, I would say a freezer is absolutely essential if your want to cruise on a budget and still eat relatively well.
 
Last edited:
After a couple of runs up and down the Caribbean islands you learn what to load up on where. I particularly recall that you could buy apples for about £1.50/kilo in the French islands while seeing them elsewhere for £1/each.
We spent our first year in Spain and Portugal, and got used to living well for very little money.
Friends suggested we make landfall in a French island to reprovision, and we arrived expecting European prices and availablity. We were pretty shocked, and disappointed, to find much higher prices and more limited stock.
We then travelled through other parts of the Caribbean, and gradually got used to paying $6 for a loaf of bread, £10 for a packet of ham, etc. The next time we reached a French island, we popped ashore to pick up some cheese and next thing you know we're €300 down and we've bought about two months worth of food. It seemed to cheap that it was practically free 😂.
 
It’s true that the size of butter packs has decreased, however, I compared the Tesco price of their 250g block of butter as currently advertised. £1.99/250g = £7.96/kg
I’ve not seen a 250g in the stores for a while and certainly not at that price.
 
A standard block of butter is about £3 in the Uk now, but a standard block of butter was recently made smaller and so is now only 200g so a pound of butter is around £7, more if you want a premium brand.
Tesco/Aldi/Lidl/sainsbury own brand, butter £1.99/250g in Scotland. Premium brands are more, and at least some have suffered shrinkflation but if you look beyond the main eyeline better options exist.
 
Top